BİR EMBRİYONUN KENDİLİĞİNDEN BÖLÜNMESİ VE ÇOĞUL GEBELİK OLMASI (TEK YUMURTA İKİZİ/MONOZİGOTİK İKİZ)

IVF gebeliklerinde tek yumurta ikizi olma sıklığı yapılan çalışmalarda % 1-2.5 arasında değişen oranlarda bildirilmektedir. Doğal gebeliklerde ise bu oran sadece binde 4’tür. Hesaplamalar yapılırken sadece canlı doğan bebekler göz önünde bulundurulmuştur. Erken dönem gebelik kayıpları da hesaba katıldığında görülme sıklığı daha fazla olabilir. IVF tedavilerinde tek yumurta ikizi olma riskini arttıran sebepler çalışmalara konu olmuştur.

 • Blastokist (5 veya 6.gün) aşamasında yapılan embriyo transferlerinde, henüz bölünme evresinde (2 ve 3.gün) yapılan embriyo transferlerine nazaran daha çok izleniyor.
 • Uzun protokol (GnRH agonistleri ile ön baskılama) uygulanan vakalarda daha sık izleniyor.
 • Genç kadın yaşı (>35) riski arttırabiliyor.
 • Sperm dölleme teknikleri (IVF veya ICSI) riski ARTTIRMIYOR.
 • Lazer ile embriyo kabuğunun tıraşlanması (Assisted Hatching): Son yıllarda yapılan 2 meta analizde risk artışı söz konusu değil. Riskin arttığını savunan az sayıda çalışma mevcut.
 • Embriyoya Pre-implantasyon Genetik Tanı (PGT) için biopsi yapılması da riski ARTTIRMAMAKTADIR.

3 tip tek yumurta ikizliği mevcuttur:

 1. Dikoryonik diamniotik: İki tane plasenta (eş), iki tane kese vardır. Vakaların %20- 25’i bu gruptandır. Sperm ile döllenen yumurta döllendikten 2-3 gün sonra ikiye bölündüğünde oluşur.
 2. Monokoryonik diamniotik: Bir tane plasenta (eş) iki tane kese vardır. Vakaların %70-75’i bu gruptandır. Sperm ile döllenen yumurta blastokist aşamasında (döllendikten 5-6 gün sonra) ikiye bölündüğünde oluşur.
 3. Monokoryonik monoamniotik: Bir plasenta, bir kese ve aynı kese içerisinde 2 tane bebek vardır. Vakaların yaklaşık %1-2 si bu gruptandır. Sperm ile döllenen yumurta 7-14 gün içerisinde ikiye bölündüğünde oluşur.

Çoğul gebeliklerin, tek yumurta olsun veya çift yumurta olsun, kendilerine ait riskleri vardır. Erken doğum, preklampsi, düşük doğum ağırlığı, aşırı bulantı-kusma, kaybolan ikiz sendromu bunlardandır. Tek yumurta ikizlerine özel diğer bazı komplikasyonlar mevcuttur. Bunlar:

 • İkizden ikize transfüzyon sendromu (TTTS): Tek plasenta anne kanını bebeklere eşit dağıtamadığında bir bebeğe daha fazla, diğerine ise daha az kan gider. %5-20 sıklığında görülür. Tedavi edilmez ise her iki bebek içinde %95 olasılıkla ölüm ile sonuçlanır.
 • Kordon kazaları: Özellikle tek kese içinde iki bebek olduğunda bebeklerin kordonları birbirine dolanıp düğüm olabilir, bu da bebeklere giden kan akımında problemlere sebep olabilir.

Bu gönderiyi paylaş


Open chat
Mesajınızı İletin