ERKEN DÖNEM GEBELİK KAYIPLARINDA KÜRTAJ MI, MEDİKAL ABORT MU?

Tüm gebeliklerin yaklaşık %10-15’i düşükle sonuçlanır ve bunların %90’ından fazlası erken gebelikte ortaya çıkar. Erken dönem (<12 hafta) gebelik kaybında, halk arasında “kürtaj” olarak bilinen D/C işlemi, gebelik materyalinin rahimden uzaklaştırılması için klasik olarak uygulanmaktadır. Bu işlem anestezi altında yapılır ve rahimdeki gebelik materyali özel tıbbi aletler kullanılarak boşaltılır. Alternatif olarak, rahim kasılma süreci ilaç verilerek başlatılabilir ve hamileliği dışa doğru iterek (tıbbi kürtaj) kendi kendini temizleme sağlanabilir. Bu amaçla, aktif bileşen “Mizoprostol” içeren ilaç, doktor kontrolünde vajinal veya oral yoldan uygulanır. Uygun vakalarda bu yöntemin tercih edilmesinin nedeni hastanın enfeksiyondan korunma isteği, rahim delinmesi, rahimde yapışıklık oluşması ve anestezinin riskleridir. Rahim tamamen boşalmamış ve doku içeride kalmışsa hastaya tekrar cerrahi küretaj (D/C) uygulanabilir. Çeşitli çalışmalarda ekstra küretaj işlemi uygulanan hastaların oranı %15-22 arasında değişmektedir. Maalesef önemsiz bir oran. Cerrahi küretaj (D/C) uygulanan hastalarda tekrar küretaj olasılığı %3, rahim içi yapışıklık oranı ise %20’ye ulaşmaktadır.Son yıllarda yapılan çalışmalarda cerrahi küretaj (D/C) yapılan hastalarda ve medikal düşük (ilaçlı kürtaj) yapılan hastalarda işlemden sonraki ilk yıl içinde gebe kalma olasılığı araştırılmış ve gruplar birbirine benzerlik göstermiştir.

Özetle;

  1. Medikal düşük, cerrahi kürtaj (D/C) işlemi, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyon, rahim delinmesi ve anesteziden kaynaklanan sorunlar açısından daha güvenilirdir.
  2. Tıbbi düşük vakalarının %20’sinde rahim tamamen boşalmadığı için ekstra cerrahi kürtaj (D/C) gerekebilir.
  3. Tıbbi kürtaj uzun zaman alabilir. 1 hafta ile 1 ay arasında süren düşükler olabilir. Bu durum hastalar için psikolojik bir travmaya dönüşebilir.
  4. Medikal kürtaj işleminde kullanılan kürtaj ilaçları sık ve şiddetli kasık ağrılarına neden olabilir.
  5. Tıbbi kürtaj sürecinin ne zaman başlayacağı belli değil. Gece olabileceği gibi günün herhangi bir saatinde de olabilir.
  6. Her iki yöntem de gelecekteki gebelik planlaması açısından güvenilirdir.

Karar verme sürecinde kişinin psikolojik durumuna, rahim anatomisine, sosyo-kültürel düzeyine ve sağlık durumuna dikkat edilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş


Open chat
Mesajınızı İletin